Ścianka szczelna z grodzic stalowych
Konstrukcje zwane ściankami szczelnymi to połączone zamkami pionowe elementy (grodzice) wykonane z profili walcowanych tworzące ścianę. Ścianki szczelne stosowane są najczęściej do wykonania zabezpieczeń wykopów lub w mniejszym stopniu do zabezpieczenia stateczności zboczy a także jako bariery dla przepływu wód gruntowych.
Najczęściej są to obudowy tymczasowe, jednak można znaleźć przykłady, gdzie stanowią konstrukcję docelową. Obudowa wykopu w postaci ścianki szczelnej składa się z pionowych elementów (grodzic) łączonych ze sobą za pomocą specjalnie ukształtowanych zamków. Najczęściej są to przekroje typu U lub Z które zabite szczelnie pozwalają na zabezpieczenie ściany wykopu i zmniejszają dopływ wód gruntowych bezpośrednio do wykopu.
Kolejne elementy ścianki szczelnej pogrąża się w grunt za pomocą wibrowywania. W niewielkich wykopach ścianka szczelna z grodzic stalowych może pracować wspornikowo. W przypadku głębszych wykopów stosuje się rozparcie lub kotwienie obudowy wykopu. Po wypełnieniu swojej funkcji i zasypaniu wykopu wyciąga się ściankę stalową z gruntu.
- zagłębienie ścianki
- wykop z odsłonięciem ścianki i ewentualnym kotwieniem lub rozparciem
- wykonanie konstrukcji docelowej w wykopie
- zasypanie wykopu wraz z demontażem kotwień/rozparć
- wyciągnięcie ścianki
- pozostawienie jedynie konstrukcji docelowej
- akceptowalny koszt, szczególnie w przypadku możliwości odzyskania grodzic
- łatwość kształtowania obudowy w planie
- zapewniona szczelność obudowy
- czysty plac budowy
- duża sztywność na zginanie
- możliwość wykonania wykopu bezpośrednio po pogrążeniu ścianki
Grodzice stalowe – najważniejsze cechy
Grodzice są elementem pogrążanym metodą statyczną lub wibracyjną. Samo wbijanie grodzic wymaga użycia dużej siły, która jest potrzebna do osadzenia elementu w gruncie. Mimo iż często są to konstrukcje stawiane na czas budowy, to robi się to z dużą dokładnością. Wbijanie grodzic stalowych to czynność wymagająca użycia ciężkich urządzeń - wibromłotów, które poruszają się na samojezdnych koparkach lub palownicach.
Grodzice stalowe - cena
Przed rozpoczęciem prac inwestor powinien policzyć wszystkie koszty budowy. Nasza spółka służy fachową pomocą podczas całego procesu inwestycyjnego. Wspieramy inwestorów zarówno na etapie projektowania proponując zoptymalizowane rozwiązania z zastosowaniem grodzic stalowych jak również oferujemy profesjonalną ich realizję w terenie.
W przypadku grodzic stalowych cena wykonania usługi obejmuje takie aspekty, jak:
- koszt wykonania dokumentacji projektowej
- koszt mobilizacji i transportu maszyn oraz grodzic stalowych
- koszty wbijania/wyciągania grodzic,
- koszt dzierżawy grodzic stalowych
- koszt grodzic przewidzianych do pozostawienia
- ewentualne koszty rozluźnienia gruntu w miejscu planowanego pogrążenia grodzic
- koszt wykonania dokumentacji powykonawczej
W większości przypadków cena ostateczna jest uzależniona od wielu czynników i kształtowana indywidualnie. Może być ustalona tylko po przeanalizowaniu kompletnej dokumentacji projektowej dotyczącej danego obiektu a w szczególności dokumentacji geologicznej. Wbijanie grodzic stalowych najczęściej jest wykonywane przez firmę, która wynajmuje konstrukcje inwestorom.
W naszej ofercie znajdziemy najlepsze rozwiązanie specjalnie przygotowane dla Ciebie! Zapraszamy!